اختلال شخصیت مرزی چیست؟

اختلال شخصیت مرزی وضعیتی مزمن و وخیم است که شامل دم دمی مزاج بودن، مشکلات در برقراری روابط میان فردی ، خودآزاری و خودکشی می شود. 

مشخصه ی اختلال شخصیت مرزی بی ثباتی در خلق و خو، روابط میان فردی، تصویر ذهنی از خود و رفتار است. این بی ثباتی اغلب زندگی شخصی و شغلی، اهداف طولانی مدت و شناسایی هویت فرد رو حتی برای خودش دچار مشکل می کند. 

تصور می شود که افراد مبتلا به این اختلال در مرز بین روان رنجوری (نوروز) و روان پریشی (سایکوز) قرار دارند. 

سایکوز و نوروز نام اختلال نیستند بلکه هر کدام وضعیتی را تشریح می کنند؛ سایکوزها به کسانی گفته می شود که ارتباطشان را به طور کامل با دنیای واقعی از دست داده اند ولی نِوروزها هنوز توانایی تفکیک واقعیت از رویا را دارند.

افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی در تنظیم احساساتشون هم مشکل دارند. با این وجود که اختلال شخصیت مرزی از اختلال دوقطبی و اسکیزوفرنی ناشناخته تر است ، ۲٪ از مردم به آن دچار هستند. 

اختلال شخصیت مرزی

مبتلایان این اختلال میزان بالایی از رفتارهای خودآزاری مثل بریدن قسمت های مختلف بدن با تیغ و خودکشی را نشان می دهند. مقایسات انجام شده نشان می دهد احتمال خودکشی در کسانی که این اختلال را دارند در سن جوانی بیشتر است و با افزایش سن این احتمال کمتر میشود. اختلال مرزی در زنان بیشتر از مردان است و حدود ۷۵٪ مراجعین این اختلال خانم ها هستند.

نشانه ها و تشخیص اختلال شخصیت مرزی

طبق DSM5 نشانه های اختلال شخصیت مرزی عبارتند از:

  • تلاش توأم با اضطراب برای اجتناب از ترک شدن واقعی یا خیالی.
  • بی ثباتی و از طرفی شدید بودن روابط بین فردی به صورت الگویی که مشخصه اش تناوب میان دو قطب افراطی است مثل: "من عاشق اون دخترم" ، "من ازش متنفرم".
  • تصویر ذهنی از خود که تحریف شده و ناپایدار است و روی خلق و خو، ارزش ها، نظرات، اهداف و روابط اثر می گذارد.
  • رفتارهایی که ممکن است عواقب خطرناکی برای فرد داشته باشد مثل ولخرجی، رابطه جنسی پرخطر، سوءمصرف مواد و بی ملاحظگی در رانندگی.
  • رفتارهای خودآزارانه مثل اقدام به خودکشی.
  • دوره های افسردگی، تندمزاجی و اضطراب که ممکن است از چند ساعت تا چند روز طول بکشد.
  • احساس مزمن پوچی و ملال.
  • خشم غیرقابل کنترل و شدید که معمولا با حس گناه و شرمندگی همراه است.
  • احساس گسستگی یعنی جدا شدن از افکار و هویت خود، گویی از بدن خودت خارج بشوی؛ و بروز افکار بد گمانانه (پارانویید).

اگر خودتان و یا یکی از نزدیکانتان به این علایم مبتلا است، فرصت را از دست ندهید. تیم درمانگران کلینیک ایران می تواند به شما کمک کند. 

همین حالا با ما تماس بگیرید: 341 670 88 021 ، 340 670 88 021

تشخیص افتراقی

اختلال شخصیت مرزی، اغلب با اختلال‌های خُلقی به‌طور هم‌زمان رخ‌ می‌دهد و هنگامی‌ که ملاک‌های هر دو اختلال مطابقت کنند، می‌توان هر دو تشخیص را مطرح کرد. چون جلوۀ مقطعی اختلال شخصیت مرزی ممکن است شبیه یک دوره اختلال خلقی باشد، متخصص بالینی نباید صرفاً بر مبنای تصویر مقطعی و بدون داشتن اطلاعات مستندی که نشان‌دهندۀ این الگوی رفتاری باشد، تشخیص اختلال شخصیت مرزی را مطرح کند.

علل ایجاد اختلال شخصیت مرزی
دلیل مشخصی هنوز شناسایی نشده ولی محققین باور دارند که محیط و ژنتیک نقشی در این زمینه ایفا می کنند. ابتلا به اختلال شخصیت مرزی ۵ برابر بیشتر می شود اگر اقوام درجه یک دارای این اختلال باشند. مبنی بر گزارشات خیلی از کسانی که این اختلال را داشتند در کودکی از آنها سوءاستفاده شده و جدایی و بی محلی رو تجربه کردند. ۵۰ تا ۷۱٪ از آنها در کودکی توسط کسی به غیر از مراقب کننده مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفته اند. همچنین احتمال اینکه قربانی خشونت و سایر جنایت ها باشند، بیشتر است. 

به طور کلی باید گفت نقش تجارب دوران کودکی خصوصا سه سال اول عمر بسیار مهم است؛ بی ثباتی مادر به دلائل مختلف،طرد کودک و عدم وجود دلبستگی امن در دوران کودکی،درگیری بین والدین، تنبیه کودک و بی توجهی به احساسات او، طلاق والدین ، والدین گرفتار و ناسازگار و...از علل اصلی این اختلال شخصیت است.

همچنین عکس برداری های مغزی نشان داده که فعالیت های برخی از قسمت های مغز و میزان هورمون های شادی مثل سرتونین در افراد مرزی با سایر افراد سالم متفاوت است.

پیشنهاد می کنیم بخوانید: اختلال استرس پس از حادثه PTSD چیست و چگونه درمان می شود؟

درمان اختلال شخصیت مرزی
درمان های پیشنهادی برای این اختلال روان درمانی، دارودرمانی و حمایت های خانواده و همسالان است. همچنین گروه درمانی و درمان فردی برای بسیاری از مراجعین موثر بوده اند، اما خط اول درمان، روان درمانی است. 

پس اگر شما یا کسی که دوستش دارید ممکن است این اختلال رو داشته باشید در اولین فرصت از متخصصین کمک بخواهید.

تفاوت های زنان و مردان در بیماری های روانی

تفاوت های زنان و مردان در بیماری های روانی
به نظر میرسد که بیماری های روانی در زنان و مردان تفاوت هایی دارند. محققین به این نتایج دست پیدا کردند که زنان با اختلالات اضطرابی، معمولا احساسات و هیجاناتشون را بروز نمی دهند که باعث تنهایی و افسردگی در آنها می شود، از طرف دیگر مردان بیشتر تمایل دارند احساسات و هیجانات را بروز بدهند که منجر به سلطه گر، زورگو و تکانشی شدنشان می شود.

طبق تحقیقی که در آمریکا انجام شده، متوجه شدند که خانوم ها بیشتر از آقایون از افسردگی رنج می برند چون زنان بیشتر از مردان روی احساسات منفی و مشکلات حل نشده تمرکز و تفکر می کنند.
درمان زنان روی یادگیری مهارت های شناختی برای جلوگیری از نشخوار فکری استفاده می شود در صورتی که در مردان برای درمان رفتارهای تکانشی از روش پاداش استفاده می کنند تا رفتارهای سلطه گرانه را به رفتارهای غیرمخرب تبدیل کنند.

تماس با کلینیک ایران