آقا و خانم روانپزشک با مصاحبه ی تشخیصیِ دقیق و صحیح با مراجع، سعی در کشف و تشخیصِ اختلالاتِ روانشناختی مثل اضطراب ، افسردگی ، وسواس ، اختلال دوقطبی و... دارد تا پس از آن با رواندرمانی و دارودرمانی به صورت تخصصی آن مشکل را برطرف نماید.
ضمن اینکه متخصصین دیگری مثل روانشناس بالینی ، مشاور خانواده ، گفتاردرمانگر ، روانشناس کودک و... مراجعین خود که به خدمات دارودرمانی نیاز دارند را به روانپزشک ارجاع می دهند تا او با تخصص اش، متناسب با مشکل داروی لازم را تجویز کند.
طول زمان فرآیند درمان دارویی با توجه به نوع مسئله و عمق آن متفاوت است.

آیا به دنبال مشاوره روانشناسی آنلاین متخصص و حرفه ای می گردید؟
ما به شما کمک می کنیم:


در اینجا خوب است فرق بین یک روانپزشک و یک روان‌شناس را بدانید:

دنیای امروزی اطراف انسان ها فشارهای متعددی در حوزه های مختلف زندگی بر آن ها وارد می نماید بطوریکه ممکن است هر یک از ما دچار تغییراتی در قضاوت، بینش، رفتار، افکار، روابط اجتماعی و خانوادگی گردیم و برای رهایی از این آسیب ها و نیز پیشگیری از عواقب جدی تر نیازمند مراجعه به متخصصین مربوطه در این زمینه می باشیم، 

ولی در اغلب موارد بسیاری از افراد تفاوت بین روانپزشک و روان‌شناس را دقیقا نمی‌دانند و همواره این سوال مطرح است که در صورت وجود این گرفتاری ها باید به روانپزشک مراجعه کنیم و یا روانشناس؟!

خدمات روانپزشکی کلینیک ایران

روانپزشک، پزشکی است که پس از پایان دوره‌ی ۷ساله‌ی پزشکی عمومی وارد دوره‌ی تخصصی ۴ساله‌ی روانپزشکی شده، که به او توان تشخیص، درمان، پیشگیری و توانبخشی بیماریهای اعصاب و روان را می‌دهد. همچنین ارتباط میان اختلالات جسمی و بیماری های روانپزشکی، آزمون های روانشناختی، روش های مختلف روان درمانی، استفاده از ابزارهای درمانی مانند rTMS، بیوفیدبک، نوروفیدبک، ECT و... را فرا می گیرد.
روانپزشک در مرحله اول همانند سایر رشته‌های پزشکی وظیفه تشخیص بیماری، تعیین سیر و پیش آگهی آن را برعهده دارد و در مرحله بعد وظیفه‌ی انتخاب مناسب‌ترین گزینه‌ی درمان ( روان‌درمانی، درمان دارویی یا انجام همزمان این دو شیوه‌ی درمانی) را دارد.

اینستاگرام کلینیک ایران

معمولاً برای تشخیص بیماری های متنوع مرتبط با روان و رفتار فرد، روانپزشک علاوه بر تشخیص نوع اختلال، به علل ایجادکننده از جمله علل جسمی آن نیز می پردازد، چرا که بسیاری از بیماری ها که ابتدا به صورت روانی ظاهر می‌شود ممکن است منشأ جسمی داشته باشند، مانند بیماری های تیرویید، قلبی، خودایمنی و... که می توانند تظاهراتی مشابه اختلالات روانپزشکی ایجاد کنند؛ و علاوه بر آن مصرف برخی داروها مانند داروهای قلبی، روماتولوژی، کلیوی و... یا گیاهان سنتی نیز می توانند علایم مشابه این اختلالات ایجاد نمایند؛ و روانپزشک به سبب آموختن علم پزشکی این ارتباطات را بطور دقیق بررسی می‌نماید.‌

تجویز دارو بر اساس تشخیص اولیه، بررسی تاثیر دارو بر علایم، سیر بیماری و با توجه به کارکرد فرد در حوزه های مختلف زندگی مانند شغل، خانواده، تحصیل، روابط بین فردی صورت می‌گیرد و وجود اختلالی که نیازمند دارو است، مانعی بر سر راه استفاده از روان‌درمانی نیست.

روانپزشک خوب در کلینیک ایران

روانشناس دانش‌آموخته‌ی علوم انسانی است و به بررسی علمی چگونگی تفکر، رفتار، هیجانات انسان ها و انگیزه‌های آنها می‌پردازد و در راستای اصلاح این فرآیند ها آموزش میبیند.
روانشناسان طی دوره تحصیل خود آموزش های متفاوتی در حوزه های مختلف مانند اختلالات رفتاری، خانواده، روانشناسی رشد کودک، روانشناسی کار و ورزش، روش های مختلف روان‌درمانی مانند شناخت درمانی، رفتار درمانی و یا سایر گرایش ها را فرا می گیرند.

برای رزرو وقت روانپزشکی با ما تماس بگیرید: 02188209050 ، 02188670340

متاسفانه گاهی شنیده و یا دیده می شود که عده‌ای بر این باور هستند که درمان اختلالات اعصاب و روان صرفا دارو و یا صرفا اقدامات روانشناسی می باشد در صورتی که اکنون ثابت شده بهترین نوع درمان در این گونه اختلالات تلفیقی از درمان های روانپزشکی و روانشناسی است. بیماران دچار این اختلالات زمانی بهترین سود درمانی را دریافت خواهند کرد که حوزه های مختلف بیماری بدرستی دیده شود و یک درمان جامع شامل روانپزشکی ، روانشناسی ، مددکاری ، کاردرمانی... و گاهی استفاده از یک متخصص تغذیه را بطور همزمان دریافت نمایند.


آیا داروهای اعصاب و روان باعث افزایش وزن می شوند؟
تنها بعضی از داروهای اعصاب و روان باعث افزایش وزن می شوند نه همه آن ها! برخلاف این تصور رایج حتی بعضی از این داروها موجب کاهش وزن نیز می شوند و این به تشخیص روانپزشک شما بستگی دارد که با توجه به شرایط جسمی و وزن مراجع، دارویی را تجویز کند که بر روی وزن اثر بگذارد یا خیر! مثلا در درمان افسردگی دارویی وجود دارد که یکی از عوارض آن کاهش وزن است و همین طور داروی دیگری برای درمان همین اختلال موجود است که موجب افزایش وزن می شود.

آیا داروهای اعصاب و روان برای خانم های باردار مضر است؟
یکی از نگرانی های خانم های باردار تاثیر مصرف داروهای اعصاب و روان بر روی جنین است! تمام داروهای اعصاب و روان برای جنین خطرساز نیستند. در نظر بگیرید برای درمان فشار خون مصرف یکسری از داروها برای خانم های باردار ممنوع است اما داروهای مشابه ای وجود دارند که این افراد می توانند از آن استفاده کنند. داروهای اعصاب و روان نیز چنین ویژگی ای دارند که مصرف تعدادی از آنها در دوران بارداری نیز مجاز بوده و برای جنین خطرساز نیستند.
چنین شرایطی برای دوران شیردهی نیز صادق است بعضی از داروهای اعصاب و روان هیچ تاثیر سوئی برای کودک در این دوران ندارند و مادر می تواند بدون نگرانی از آن ها استفاده کند.
بنابراین با توجه به شرایط مراجع داروی مناسب توسط روانپزشک تشخیص و تجویز می شود.

آیا مصرف داروهای اعصاب و روان باعث خواب آلودگی می شود؟
وقتی اسم داروهای اعصاب و روان برده می شود معمولا افراد آنها را به عنوان آرام بخش یا خواب آور می شناسند. در حالی که قسمت اعظمی از این داروها خواب آور نیستند و حتی تعدادی از آنان موجب بی‌خوابی شده که برای استفاده در طی روز تجویز می شوند. پس این تصور که همه این داروها موجب خواب آلودگی می شود درباره بیشتر داروهای اعصاب و روان اشتباه است.

آیا داروهای اعصاب و روان وابستگی ایجاد می کند؟
معمولا درباره داروهای روانپزشکی این تصور وجود دارد که اگر یک بار از این دارو استفاده کنم باید تا آخر عمر به مصرف ادامه دهم و قطع دارو عوارض بدی به دنبال دارد. این باور درباره قسمت اعظمی از داروهای اعصاب و روان غلط است. یعنی می توان با دستور پزشک این داروها را قطع کرد بدون اینکه عوارض خاصی برای فرد مصرف کننده داشته باشد. شاید گاهی مشاهده کرده باشید که با قطع دارو علائم بیماری دوباره بازگشته اند،
دقت کنید که مشاهده مجدد علائم به معنای وابستگی به دارو نیست بلکه به دلیل عدم بهبود بیماری است.

دکتر محمدرضا قاسم زاده | متخصص اعصاب و روان


روانپزشک ما:

دکتر مهتا مریدیان | روانپزشک کلینیک ایران

دکتر مهتا مریدیان

یک روانپزشک مسلط و باهوش که از عهده ی تشخیص، دارودرمانی و رواندرمانی مراجعین متنوع و زیادی بر می آید.
در اینجا با ایشان بیشتر آشنا شوید.

لطفاً این مقاله را بخوانید: وقتی به روانشناس مراجعه می کنم چه اتفاقی می افتد؟ (اگر می خواهید از جلسات رواندرمانی خودتان نتیجه بگیرید به این 7 نکته کلیدی توجه کنید.)

تماس با کلینیک ایران: 02188209050