ما در دپارتمان روانشناسی صنعتی سازمانی کلینیک ایران، قصد داریم به شما کمک کنیم تا مشکلات و مسائلی که در سازمان و شرکت تان وجود دارد _که در حقیقت دلیلِ حضور شما در اینجاست_ را شناسایی و برطرف کنیم،
کافی است تخصص و تعهد ما را بسنجید و به ما اعتماد کنید. 

خب در ابتدا ببینیم روانشناسی صنعتی سازمانی چیست؟

روانشناسی صنعتی سازمانی چیست؟

روانشناسی صنعتی سازمانی یک تخصص در حوزه روانشناسی است، انجمن روانشناسی آمریکا، روانشناسی صنعتی سازمانی را تحت عنوان "مطالعه علمی رفتار فرد در سازمان ها و محل کار" تعریف می کند. در حقیقت، روانشناسان صنعتی و سازمانی، یا به اصطلاح "روانشناسان I / O"، با استفاده از آموزش های خود در حیطه روانشناسی، کمک می کنند تا محیط کار برای کسب و کارها، مراکز غیردولتی و سایر مکان های رسمی، بهبود یابد. 

روانشناسی صنعتی و سازمانی، بر روی افزایش بهره وری در محل کار و مسائل مربوطه، از قبیل رفاه فیزیکی و ذهنی کارکنان، تمرکز دارد. 

روانشناسان صنعتی سازمانی، کارهای مختلفی انجام می دهند؛
اعم از مطالعه نگرش و رفتار کارکنان، ارزیابی شرکت ها و آموزش رهبری. هدف کلی این حوزه، مطالعه و درک رفتار انسان در محل کار می باشد.


برای مشاوره رایگان در زمینه روانشناسی صنعتی و سازمانی تماس بگیرید:
02188670340


دو جنبه روانشناسی صنعتی و سازمانی

شما می توانید اینطور تصور کنید که روانشناسی صنعتی سازمانی، دارای دو جنبه ی اصلی است:

جنبه صنعتی
جنبه اول، جنبه صنعتی است، که شامل در نظر گرفتن بهترين روش برای انطباق افراد با نقش های کاری خاص می باشد. گاهی اوقات، به این بخش از روانشناسی صنعتی سازمانی، روانشناسی پرسنل نیز گفته می شود.
افرادی که در این حوزه کار می کنند، خصوصیات کارکنان را ارزیابی می کنند و سپس این افراد را با کارهایی مطابقت می دهند که احتمالا به خوبی از پس انجام آنها برمی آیند. سایر وظایفی که در جنبه ی صنعتی روانشناسی صنعتی و سازمانی قرار می گیرند، عبارتند از: آموزش کارمندان، ایجاد استانداردهای عملکرد شغلی، و اندازه گیری عملکرد شغلی.

آیا می دانید ما در کلینیک ایران، بیش از 10 سال است، خدمات تخصصی در زمینه ی روانشناسی صنعتی و سازمانی شامل آموزشهای سازمانی، مشاوره ی سازمانی، مشاوره ی جهت استخدام و... به سازمان ها و شرکت های مختلف ارائه می کنیم؟

این مقاله را تا انتها بخوانید و با اساتید و متخصصین ما بیشتر آشنا شوید.


جنبه سازمانی
جنبه سازمانی روانشناسی، بیشتر بر روی درک نحوه ی تاثیرگذاری سازمان ها بر رفتار فرد، تمرکز دارد. ساختارهای سازمانی، هنجارهای اجتماعی، سبک های مدیریتی، و انتظارات از نقش ها، همه و همه عواملی هستند که می توانند بر رفتار افراد در یک سازمان تأثیر بگذارند.
با درک چنین عواملی، روانشناسان صنعتی سازمانی امیدوارند که بتوانند عملکرد و سلامت افراد را بهبود دهند و در عین حال، به کل سازمان نفع برسانند.

وظایف روانشناس صنعتی سازمانی

الآن وقت آن رسیده که ببینیدم یک روانشناس صنعتی سازمانی چه کاری می تواند انجام دهد؟ با ما همراه باشید...

وظایف روانشناس صنعتی سازمانی

در اینجا نگاهی می اندازیم به برخی از موضوعات مهمی که یک روانشناس صنعتی و سازمانی، در کار خود انجام می دهد:

استخدام و انتخاب کارکنان

برای موفقیت هر شرکتی، لازم است افراد مناسب برای کار استخدام شوند، و روانشناسان I-O، اغلب در کنار کارمندان کار می کنند تا نامزد شغلی را انتخاب کنند تا آنهایی که برای نقشهای شغلی خاص، مناسب هستند را انتخاب کنند.

این فرآیند می تواند با ایجاد یک توصیف شغلی و معیارهای استخدام، ساخت موضوعات تبلیغاتی برای اطلاع رسانی آن موقعیت برای نامزدهای بالقوه، و سپس غربالگری متقاضیان برای موقعیت های موجود، شروع شود.

اجرای آزمون های استخدامی و غربالگری، وظیفه دیگری است که روانشناس صنعتی سازمانی، ممکن است درگیر آن باشد.

اگر در سازمان و شرکتتان قصد استخدام نیروی جدید دارید و برای استخدام بهترین و مناسب ترین نیروها نیاز به کمک علمی و اجرایی دارید، با ما تماس بگیرید: 

02188670340


آموزش و توسعه شغلی

روانشناسان صنعتی سازمانی، از روانشناسی برای کمک به آموزش کارکنان نیز استفاده می کنند. این حوزه می تواند شامل ارزیابی نوع مهارتهای مورد نیاز برای انجام برخی کارها و همچنین تدریس تکنیک های خاص به مدیران است که می تواند به ایجاد انگیزه در آنها و کار با کارکنان، کمک کند.

یک روانشناس صنعتی و سازمانی، برنامه ای تدوین می کند تا به مدیران کمک کند که مهارت های ارتباطی خود را بهبود دهند، یک سبک مدیریت قوی ایجاد کنند، و توانایی های خود را برای حل مسائل تقویت کنند.

به بیانی دیگر یک روانشناس صنعتی سازمانی با آموزش مدیران، کارمندان و پرسنل یک سازمان، آنها را در جنبه های شغلی، روانشناختی و عملکردی توانمندتر می کند.


خدمات حرفه ای روانشناسی صنعتی سازمانی

به حداکثر رساندن سلامتی و کیفیت زندگی

روانشناس صنعتی سازمانی کمک می کند تا نیروی کار از لحاظ ذهنی و فیزیکی، سالم باشد. این فرآیند اغلب با ایجاد خود نقش های شغلی آغاز می شود، و وظیفه روانشناس صنعتی و سازمانی، این است که شغل های پر مزیت طراحی کند.
ایجاد یک محیط کاری سالم، ایجاد برنامه های جبرانی خوب، و اطمینان از اینکه کارکنان، از حقوقی برخوردارند، فقط چند تا از موضوع مورد بحث در این زمینه هستند. از آنجایی که شرکت ها به این نتیجه رسیده اند که کارمندان سالم، عملکرد بهتری در محیط کار دارند، تقاضا برای رشته روانشناسی صنعتی سازمانی نیز رو به افزایش است.


ارگونومی

وقتی مردم در مورد روانشناسی صنعتی سازمانی فکر می کنند، یکی از موضوعاتی که به ذهن می آید، حوزه ای به نام ارگونومی است، که عبارتست از: فرایند طراحی تجهیزات و رویه های کاری که برای توانایی ها و محدودیت های انسانی، مناسب هستند.
افراد حرفه ای که در این زمینه تخصص دارند اغلب مسئول طراحی محصولات مرتبط با کار و محیط هایی هستند که ایمن باشند و بهره وری را به حداکثر برسانند. مثلاً، یک روانشناس صنعتی و سازمانی در فرآیند ساخت یک رابط کامپیوتری یا تجهیزات خط مونتاژ کمک می کند، که برای توانایی های فیزیکی کارگران، مناسب است.


توسعه سازمانی

سلسله مراتب و ساختار یک سازمان تجاری، اغلب می تواند بر بهره وری و سودآوری آن تأثیر بگذارد. 

گاهی اشکالاتی که در سازمان یا شرکت وجود دارد به دلیل ساختار و چارت آن سازمان است، یعنی افراد در جایگاه درست و مناسبی قرار نگرفته اند و چیدمان نیروی انسانی درست انجام نشده است.

یک روانشناس صنعتی و سازمانی، اغلب نحوه ساختار سازمان ها را ارزیابی می کنند تا نقاط ضعف را بیابند و تغییرات مثبتی اعمال کنند که بتواند راندمان، رضایت کارکنان و هزینه های کاری را به حداکثر برساند.


خدمات روانشناسی صنعتی سازمانی

مدیریت و ارتقاء عملکرد

یکی دیگر از دغدغه های شرکت ها این است که به کارکنان خود کمک کنند تا به بهترین شکل ممکن وظایف خود را انجام دهند، و روانشناسان صنعتی سازمانی، اغلب به دنبال راهی هستند تا به افراد در محل کار کمک کنند که کار خود را بهتر و کارآمدتر انجام دهند. این اغلب شامل ارزیابی کارکنان، و ارائه بازخورد در مورد نحوه انجام کار مدیران و تعامل با کارکنان می باشد.

برای دریافت مشاوره رایگان ، با ما تماس بگیرید:


روانشناسان صنعتی و سازمانی ما:

دکتر سید حمید اتش پور | روانشناس صنعتی سازمانی کلینیک ایران

دکتر سیدحمید آتش پور
دکتر سید حمید آتش پور حق استادی بر گردن بسیاری از روانشناسان صنعتی سازمانی کشور دارند. ایشان بیش از 30 سال است که در حوزه روانشناسی صنعتی و سازمانی فعالیت دانشگاهی و حرفه ای دارند. ایشان سالها مدیر گروه روانشناسی صنعتی سازمانی دانشگاه آزاد اصفهان بوده اند و سابقه تدریس در دانشگاه های تهران، اصفهان، شهید چمران اهواز و... دارند. علاوه بر این ایشان طراح و مجری بسیاری از پروژه های صنعتی و سازمانی و مدیریت برای ارگانها و شرکت های متعددی در کشور بوده اند.

سید پیمان رحیمی نژاد | روانشناس کلینیک ایران

سید پیمان رحیمی نژاد
سید پیمان رحیمی نژاد هم از آن همکاران ماست که سالهاست در زمینه ی روانشناسی صنعتی سازمانی، به طراحی و اجرای پروژه های روانشناسی صنعتی و سازمانی، و ارائه ی مقالات و کتاب های متعدد در این زمینه مشغول است.

دکتر داود قادری | روانشناس کلینیک ایران

دکتر داود قادری
تمرکز دکتر داود قادری در بحث روانشناسی صنعتی و سازمانی بر روی آموزش مدیران و کارکنان می باشد. آموزش هایی برای ارتقاء مهارهای فردی و ارتباطی آنها در محیط کار و زندگی. برگزاری دوره های بسیار زیاد و همکاری با سازمانهای بزرگی چون فولاد مبارکه اصفهان، از ایشان یک آموزشگر و استاد برجسته و باتجربه ساخته است.

دکتر علی هاشمی

دکتر سید علی هاشمی
تخصص ویژه ی دکتر هاشمی، سنجش و ارزیابی (روانسنجی) است. شما به راحتی می توانید از طریق سنجش و ارزیابی، اولاً شناخت کمی و کیفیِ دقیقی از خودتان و پرسنل به دست بیاورید و در مراحل بعد با مداخلات متناسب و موثر، ضمن برطرف کردن بسیاری از مشکلات سازمانی، یک سازمان سالم و پویا را پی ریزی کنید.

حاصل کار و فعالیت ایشان در این حوزه را در رزومه ایشان می توانید بخوانید.