شاید اگر از شما سوال کنند که «یک مشاور خانواده خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟»، این گونه پاسخ دهید که «یک مشاور خانواده حرفه‌ای در زمینه بهداشت و سلامت روان تخصص دارد و برای ارزیابی، تشخیص و حل مشکلات خانوادگی از تجربه کافی برخوردار است». 

بدون شک این پاسخ یک جواب جامع و کامل است؛
اما شما چگونه می‌توانید تخصص و تجربه یک مشاور خانواده را با گذراندن یک یا دو جلسه مشاوره خانواده تشخیص دهید؟
شما تا چه اندازه با ویژگی‌های یک مشاور خانواده حرفه‌ای آشنایی دارید؟
اگر قرار است شما و خانواده‌یتان برای حل مشکلات خانوادگی،‌ اختلالات روانی مانند افسردگی، ‌استرس و اضطراب، مشکلات شغلی و تحصیلی یا انواع فشارهای زندگی و مشکلات روحی، برای اولین بار به یک مشاوره خانواده مراجعه کنید،‌ چگونه از تخصص مشاوره خانواده‌ مورد انتخاب خود، اطمینان حاصل می‌کنید؟
اگر شما در چنین شرایطی قرار دارید و دنبال راهی برای شناسایی و تایید تخصص و تجربه مشاور خانواده مورد انتخاب خود هستید، می‌توانید در این مقاله با ما همراه باشید تا با مهم‌ترین مهارت‌ها و ویژگی‌‌های یک مشاور خانواده ایده‌آل آشنا شوید.

مهمترین ویژگی‌های مشاوره خانواده

ویژگی‌های یک مشاور خانواده خوب و متخصص را می‌توان در چهار دسته کلی زیر بررسی کرد. مهم‌ترین نکات و ویژگی‌های مربوط به هر دسته به شرح زیر است:

مهمترین ویژگی‌های مشاوره خانواده

۱. تخصص، اعتبار، تجربه و حرفه‌ای بودن مشاوره خانواده

ضروری است که متخصص یا مشاور خانواده، دوره‌های آموزشی و آکادمیک لازم را در زمینه بهداشت و سلامت روان و انواع مشکلات خانوادگی گذرانده باشد و از قوانین اخلاقی و دستورالعمل‌های حرفه‌ای پایه پیروی کند.
مهم‌ترین نکات در این باره عبارتند از:

 • باید مشاوری را انتخاب کنید که به طور حرفه‌ای آموزش دیده است و برای ارائه مشاوره خانواده با دستورالعمل‌های محلی و کشوری در زمینه حوزه فعالیت خود، آشنایی کامل دارد.
 • حتما به مشاوری مراجعه کنید که مجوزهای قانونی لازم را برای معالجه و مشاوره خانواده اخذ کرده است.
 • مشاور انتخابی شما باید در رابطه با مشکلات خانوادگی یا سایر مسائل مربوط به بهداشت و سلامت روان شما،‌ اصلح و باتجربه باشد. اگر مشاور موردنظر، در مورد مشکل شما تجربه کافی ندارند؛ باید شخصا این موضوع را اعلام نماید تا شما آگاهانه برای دریافت یا عدم دریافت خدمات مشاوره خانواده تصمیم بگیرید.
 • مشاور شما باید‌ ‌توضیحات کاملی را درباره فرآیند مشاوره خانواده و شیوه درمان شما، ارائه دهد. گرچه تعهد و تضمین مشاور خانواده درباره موفقیت مشاوره خانواده امری غیر ممکن است و کسی نمی‌تواند چنین ضمانتی را به مراجعه‌کننده ارائه کند، اما آگاهی بخشی در مورد فرآیند و روش مشاوره به مراجعه‌کننده امری ضروری است. یک مشاور خوب باید به سوالات شما درباره روش و تکنیک‌های مورد استفاده، به طور واضح پاسخ دهد.
 • یک مشاور اصلح همیشه تمرکز خود را روی مراجعه‌کننده می‌نماید. او همیشه قبل از شروع جلسات مشاوره خانواده، با بررسی یادداشت‌های مربوط به جلسات قبل، آمادگی لازم را کسب می‌کند. یک متخصص متعهد به موقع و به شکل منظم جلسات مشاوره خانواده را برگزار می‌نماید و از هدر دادن زمان مراجعه‌کننده (مانند پرداختن به ایمیل‌ها یا تلفن‌های شخصی در طول جلسه مشاوره) خودداری می‌کند.
 • مشاور ایده‌آل شما باید در صورت لزوم ابتدا مشکل شما را ارزیابی نماید و کاره خود را با یکی از روش‌های مورد تشخیص خود شروع کند. سپس برای موفقیت در حل مشکلات خانوادگی شما، با بررسی کامل‌تر ریشه مسائل در طول جلسات مشاوره، روش مناسب و موثر را بکار بندد.
 • مشاور شما باید بتواند برای مشکلات هر مراجعه‌کننده،‌ رویکرد ویژه و منحصر به فردی را به کار گیرد؛ زیرا یک رویکرد ثابت نمی‌تواند نیازهای تمام مشتریان را برآورده کند. مشاور با تجربه الگوهای رفتاری شخص مراجعه‌کننده را ارزیابی و مدل‌سازی می‌کند و برای حل مسائل او رویکرد مطلوبی را در نظر می‌گیرد.
 • یک مشاور خوب در انجمن‌های تخصصی خانواده حضوری فعال دارد و به طور منظم با متخصصین دیگر تعامل است. همکاری منظم با متخصصین دیگر به تخصص و تجربه مشاور خانواده می‌افزاید.

آیا شما هم به دنبال یک مشاور خانواده خوب، دلسوز و حرفه ای می گردید؟ ما می توانیم به شما کمک کنیم. برای رزرو وقت مشاوره خانواده با ما تماس بگیرید: 02188670340 ، 02188670341 

 • یک مشاور حرفه‌ای، در تقسیم توجه بین افکار و احساسات مراجعه‌کننده، بدون غفلت یا نادیده گرفتن یکی از آن‌ها، توازن ایجاد می‌کند.
 • مشاور خوب، همیشه در طول جلسات، احساسات متعادل و مناسبی را از خود بروز می‌دهد. سرد بودن یا بروز افراطی احساسات توسط یک مشاور خانواده، می‌تواند نشانه ضعف یا کم‌تجربگی یک متخصص خانواده باشد.
 • مشاور با تجربه از هل دادن مراجعه‌کننده به سمت خاطرات رنج‌آور و یادآوری احساسات آسیب‌رسان خودداری و برای شناسایی مسائل فرد، راه‌ها و روش‌های ایمن‌تر را انتخاب می‌کند.

فرم رضایت باید در اولین جلسه مشاوره خانواده یا قبل از آن توسط مشتری تکمیل شود

۲. رضایت آگاهانه و سایر مسائل قانونی

دریافت رضایت آگاهانه از مراجع یکی از الزامات اخلاقی و قانونی برای اطلاع فرد از هرگونه مزایا و خطرات روش یا تکنیکی خاص در طول مشاوره است که به مشتری در مورد ادامه مشاوره خانواده یا درمان مسائل حق تصمیم می‌دهد. مهم‌ترین نکات این باره عبارت است از:

 • فرم رضایت باید در اولین جلسه مشاوره یا قبل از آن توسط مشتری تکمیل شود و حاوی مواردی مانند حقوق متقاضی، خطرات احتمالی، هزینه مشاوره، اطلاعات بیمه و اطلاعات فردی باشد. مشاور باید به هر گونه سوال در مورد فرم رضایت، به شکل کامل پاسخ دهد.
 • ادامه یا توقف جلسات مشاوره خانواده،‌ حق طبیعی مراجعه‌کننده است. مشاور خانواده حق اجبار یا دخالت در این تصمیم را ندارد. اما چنانچه فرد پیش از تکمیل جلسات،‌ تصمیم به ترک مشاوره خانواده بگیرد، مشاور موظف است که هر گونه نگرانی و عواقب این موضوع را به مراجعه‌کننده گوشزد کند.
 • یک مشاور خانواده متعهد،‌ از افشای اسرار مشتریان خود خودداری می‌کند و در همان جلسه اولیه موارد قانونی افشای اطلاعات افراد را به مشتری توضیح می‌دهد. مشاوره خانواده در برخی موارد قانونی و در صورت وجود خطرات جانی‌ مجاز به افشای اطلاعات مراجعه‌کننده است؛ اما در سایر موارد باید رازدار باشد و از اطلاعات مشتریان خود محفاظت نماید. مشاوره خانواده حتی نباید هویت مشتریان خود را نزد مشتریان دیگر افشا کند.

برای رزرو وقت مشاوره خانواده با ما تماس بگیرید: 02188670340 ، 02188670341

 • شما به عنوان یک مشتری حق دارید در مورد اعتبار مجوز کار مشاوردهنده تحقیق کنید و مشاور خانواده نیز باید به سوالات شما این باره پاسخ دهد.

ارتباط موثر و سازنده میان مراجعه‌کننده و مشاور، یکی از مهم‌ترین و شاخص‌ترین عوامل در موفقیت مشاوره خانواده است.

۳.  ارتباط موثر، همدلی و تمرکز بر مراجعه‌کننده توسط مشاوره خانواده

ارتباط موثر و سازنده میان مراجعه‌کننده و مشاور، یکی از مهم‌ترین و شاخص‌ترین عوامل در موفقیت مشاوره خانواده است. در حالی که سبک‌های ارتباطی متفاوتی وجود دارد، اما باید نقش مشاور در تمام مراحل مشاوره روشن باشد. تمرکز مشاور بر مراجعه‌کننده از اصلی‌ترین بخش‌های ایجاد یک ارتباط موثر است. 

همدلی یا توانایی «قرار دادن خود به جای دیگران» از مهم‌ترین ویژگی‌های یک مشاور خانواده خوب است. نمایش همدلی و تلاش برای حل مشکلات خانوادگی یا سایر مسائل مشتری توسط مشاور نیز کمک می‌کند تا مراجعه‌کننده احساس امنیت و درک شدن کند و برای پیشرفت مراحل مشاوره خود تلاش نماید.
منظور از همدلی برقراری روابط بیش از حد صمیمانه و دوستانه مانند به اشتراک‌گذاری خصوصی‌ترین افکار و اطلاعات توسط مشاور نیست؛ بلکه منظور روابط اخلاقی، مولد و محترمانه مشاور برای پیشبرد جلسات مشاوره خانواده است. مهم‌ترین نکات در این باره عبارتند از:

 • یک مشاور خوب مهارت‌های آموزشی لازم را به طور واضح و قابل فهم، برای مراجعه‌کننده توضیح می‌دهد. او با توجه به علائم مسائل و مشکلات خانوادگی هر فرد،‌ مهارت‌های مقابله با مشکلات را تجویز می‌کند.
 • ارتباط دلسوزانه و پیگیرانه یک مشاور خانواده، می‌تواند حس مهم بودن را به مشتری منتقل کند. یک مشاور خانواده باید برای کمک به پیشرفت سریع‌ترمراجعه‌کننده، این حس را به او منتقل نماید.
 • یک مشاور حرفه‌ای، نه پر حرف است ونه کم حرف و به اندازه متعادل و طبیعی صحبت می‌کند. او از اصطلاحات و جملات قابل درک استفاده می‌نماید و مفاهیم دشوار یا گیج کننده را توضیح می‌دهد.
 • مشاور نباید مراجعه‌کننده خود را قضاوت یا سرزنش کند.
 • مشاوره خانواده باید یک شنونده قهار باشد و با دقت و توجه به سخنان مراجعه‌کننده گوش دهد.
  یک مشاور متعهد از پاسخگویی به ایمیل‌ّ‌ها، ‌پیام‌ها و تماس‌های تلفنی شخصی و کاری در طول جلسه مشاوره خودداری می‌کند.
 • یک مشاور خانواده خوب با مراجعه‌کننده خود، ارتباط بیش از حد صمیمانه و خصوصی (مانند دعوت مشتری به خوردن قهوه یا عروسی و ..) برقرار نمی‌کند. حفظ مرزهای ارتباطی در عین رعایت ادب و احترام از ویژگی‌های یک مشاور خانواده با‌تجربه است.
 • یک مشاور خوب به ارزش و اعتقادات مراجعه‌کننده احترام می‌گذارد و برنامه‌ای را برای تغییر ارزش‌های شخصی یا سیستم عقیدتی فرد اجرا نمی‌کند. یک مشاور با تجربه به فرهنگ و مذهب مراجعه‌کننده توجه می‌کند و از آن‌ّها برای حل مشکلات خانوادگی بهره می‌برد. اگر متخصص خانواده درباره اعتقادات شما آگاهی نداشته باشند، باید با سؤالاتی محترمانه از بینش شما مطلع شود.
 • مشاوره خانواده باید مرزهای فیزیکی را رعایت کند و از تماس فیزیکی با مراجعه‌کننده خودداری نماید. رعایت حریم خصوصی مشتری یکی از مهم‌ترین الزامات برگزاری جلسات مشاوره خانواده است.

پیشرفت شما در طول فرآیند مشاوره خانواده، شاخص نهایی برای پی بردن به توانمندی مشاور است.

۴. پیشرفت فرآیند مشاوره خانواده

در نهایت، پیشرفت شما در طول فرآیند مشاوره خانواده، شاخص نهایی برای پی بردن به توانمندی مشاور است. گرچه عدم پیشرفت مشتری لزوما به معنای ضعف عملکرد مشاور خانواده نیست؛ اما پیشرفت مراجعه‌کننده از موفقیت‌آمیز بودن جلسات مشاوره و عملکرد مشاور خانواده خبر می‌دهد. مهمترین نکات در این باره عبارتند از:

 • اگر مشاور شما عملکرد خوبی داشته باشد، باید شما پس از جلسات مشاوره خانواده احساس بهتری پیدا کنید و روز به روز شادتر، آرام‌تر و امیدوارتر شوید.
 • شما با مراجعه به یک مشاور خوب برای حل مشکلات خانوادگی مشورت می‌گیرید؛ پس نباید از یک مشاور خانواده انتظار داشته باشید که مشکلات و مسائل شما را حل کند. یک مشاور خانواده خوب، شما را به بهترین راه‌حل‌های ممکن هدایت می‌کند و کمک دهد تا افکار، احساسات و تجربیات خود را درک کنید و وضعیت خود را سامان دهید.
 • یک مشاور خانواده با تجربه به شما کمک می‌کند تا به مشکلات خود به شیوه دیگری نگاه کنید. اودیدگاه شما در مورد زندگی و مشکلات آن را تغییر می‌دهد تا راه‌حل‌هایی را پیدا کنید که تاکنون از آن‌ها غافل بوده‌اید.
 • یک مشاوره خانواده خوب به بهبود اعتماد به نفس مراجعه‌کننده خود کمک می‌نماید و برای یادگیری مهارت‌های جدید و پیشرفت در مراحل مشاوره خانواده، او را تشویق می‌کند.
 • مشاور خانواده، به طور مرتب پیشرفت شما را با اهداف مقایسه می‌کند و از وضعیت شما بازخورد می‌دهد.


سخن پایانی

در پایان لازم به ذکر است،‌ که وجود یک مشاور باتجربه و حرفه‌ای لزوما ضامن موفقیت مشاوره خانواده نیست. به همان اندازه که انتخاب یک مشاور اصلح و متخصص اهمیت دارد،‌ همکاری و تلاش مراجعه‌کننده و پیگیری‌های او نیز مهم است. اگر شما عزم جدی برای حل مشکلات خانوادگی خود ندارید؛ یک مشاور عالی نیز نمی‌تواند برای هدایت و بهبود وضعیت شما کاری انجام دهد. 

از این‌ رو پیش از تصمیم گرفتن برای مراجعه به مشاور خانواده، از خواست و تلاش خود و سایر اعضای خانواده برای حل مشکلات خانوادگی مطمئن شوید، سپس برای یافتن یک مشاور خانواده ایده‌آل بر اساس ویژگی‌های ذکر شده اقدام نمایید.

منبع: وبسایت رشد تو

رزرو وقت برای مشاوره خانواده