به ندرت می شنوید که زوجی که جدا شده اند، مجدداً با یکدیگر ازدواج کنند. از این گذشته، آنها احتمالاً در مراحلی پیچیده و سخت، از یکدیگر طلاق گرفته اند و در این مسیر قرار گرفته اند. 

اما زمانهایی وجود دارد که ازدواج مجدد اتفاق می افتد. در حقیقت، براساس یک مطالعه، 10 تا 15 درصد از کل زوج های مطلقه با یکدیگر آشتی می کنند.

در این موارد، ممکن است زوج ها فهمیده باشند که واقعاً در آن طرفِ طلاق، اتفاقات خوشایند و درخشانی وجود ندارد. یا شاید زمان همه زخم هایشان را بهبود بخشیده باشد.
به هر دلیلی، این یک واقعیت است که گاهی ازدواج مجدد بین زوجین مطلقه اتفاق می افتد. 

حالا اگر شما به فکر بازسازی روابط عاشقانه با همسر سابق خود هستید، ابتدا مواردی اساسی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید:

چرا زوج های مطلقه مجددا ازدواج می کنند؟

چرا زوج های مطلقه مجددا ازدواج می کنند؟

در حالی که دلایل ازدواج مجدد زوجین مطلقه با یکدیگر متفاوت است، بسیاری از افراد بعد از فروکش کردن احساسات خشم، عصبانیت و ناامیدی که در زمان طلاق تجربه می کنند، متوجه می شوند که در واقع همسر قبلی خود را از دست داده اند! به خصوص اگر آنها برای مدت زمان طولانی ازدواج کرده باشند.
سپس، آنها شروع به تعجب می کنند که چه کار متفاوتی می توانستند برای نجات ازدواجشان انجام دهند؟!
بعضی از افراد حتی دچار این چالش می شوند که آیا اشتباهی مرتکب شده اند یا خیر؟! 

در اینجا برخی دیگر از دلایل احتمالی که زوجین مطلقه، به سمت ازدواج مجدد پیش می روند، آورده شده است: 

  • درک اینکه زندگی مجردی در عینِ رضایت بخش بودن، بسیار دشوار است.
  • تشخیص اینکه طلاق و جدایی صورت گرفته در اثر تحریکات و تصمیم های آنی یا به دلایل احمقانه صورت گرفته است!
  • درک اینکه که آنها هنوز عاشق همسر سابقشان هستند.
  • تجربه کردنِ نوعی رشد شخصی که منجر به بازگشت به ازدواج قبلی می شود.
  • توانایی پذیرش و بخشش اتفاقات و اشتباهات گذشته همسر سابق.
  • داشتن رابطه ی مثبت و خوب با خانواده ی همسر سابق.

برای مشاوره ازدواج، خانواده و طلاق، کنار شما هستیم:
02188670341 | 02188670340


قبل از ازدواج مجدد چه چیزهایی را باید در نظر بگیرید؟

قبل از ازدواج مجدد، باید مطمئن باشید که هر دو آمادگی و آگاهی کامل دارید زیرا این کار ساده نخواهد بود. و متاسفانه از نظر آماری، شانس موفقیت شما زیاد نیست. 

به عنوان مثال، باید بدانید که ازدواج های دوم بیشتر از ازدواج های اول به طلاق ختم می شود. در واقع، طبق روانشناسی امروز "... 60٪ ازدواج های مجدد شکست می خورد و جالب اینکه حتی در این ازدواج ها جدایی سریعتر اتفاق می افتد!
آمار در این مورد می گوید: در میانگین 10 سال زندگی مشترک، 37٪ ازدواج های مجدد به جدایی منجر می شوند، در حالی که این درصد در ازدواج های اول، 30٪ است." 

پس اگر شما و همسر سابق خود متعهد به ایده بازگشت مجدد هستید، باید این سه نکته را به خاطر بسپارید: 

  • آمار موفقیت، مخالف شماست. 
  • شما باید مراحل ازدواج را به آرامی و با صبر انجام دهید. 
  • شما حتماً باید یک مشاور قبل از ازدواج ببینید و یک دوره آموزش ازدواج را طی کنید.


برای مشاوره قبل از ازدواج، می توانید روی ما حساب کنید:رزرو وقت مشاوره ازدواج


چند پیشنهاد مهم برای یک ازدواج مجدد موفق و باثبات:

اگر متعهد به ازدواج مجدد با همسر سابق خود هستید، باید قبل از اینکه دوباره ازدواج کنید، حداقل یک سال در یک رابطه نامزدی باشید. 

در طی این مدت، باید در وهله اول دلایل طلاقتان را به دقت و واقع بینانه بررسی کنید.

نکته ی مهمی که وجود دارد این است، زمانی که با این فکر که هر دوی شما رشد شخصی داشته اید، تصمیم به ازدواج مجدد با همسر سابق خود می کنید، هنوز چیزهایی درباره گذشته شما وجود دارد که شما را اذیت می کند و ممکن است دردسرساز شود.

در اینجا چند پیشنهاد برای افزایش احتمال موفقیت ازدواج مجدد شما با یکدیگر، ارائه می کنیم:

یک مشاور ازدواج حرفه ای به شما کمک می کند دلایل طلاقتان را به درستی، تحلیل کنید و از گذشته درس بگیرید

مراجعه به مشاور ازدواج

لطفاً در تمام مراحلازدواجتان، مشاوره ازدواج دریافت کنید. یک مشاور ازدواج حرفه ای به شما کمک می کند دلایل طلاقتان را به درستی، تحلیل کنید و از گذشته درس بگیرید و اشتباهات گذشته را تکرار نکنید. و اگر این راهنمایی را دریافت نکنید احتمالاً تجارب غیرقابل حل گذشته دوباره زنده می شود و ازدواج مجددتان محکوم به شکست است. 

پس صادقانه ببینید چه چیزی باعث طلاق شما شده است. مثلاً اگر جدایی به دلیل مسائل مالی بوده است، در مورد کسب و هزینه کردن پول شفاف سازی و برنامه ریزی کنید. اگر مشکلات به دلیل دخالت خانواده ها بوده است، ابتدا این درگیری ها را حل کنید. اگر طلاق به دلیل خیانت بود ، حتماً باید در این مورد از مشاور خانواده کمک بگیرید و طرف مقابلتان را کاملاً ببخشید و اعتماد را دوباره بسازید. 

همچنین ممکن است بخواهید یک کتاب در مورد ازدواج و زندگی مشترک را با هم بخوانید و یا در یک کارگاه یا دوره آموزشی پیش از ازدواج شرکت کنید. 

به طور کلی بدانید که هرچه کارهای بیشتری در قبل از رابطه و ازدواج خود انجام دهید، پس از ازدواج مجدد، رابطه و روزهای بهتری در پیش رو خواهید داشت. و فراموش نکنید که ساختن یک بنیاد جدید، به زمان و تلاش نیاز دارد. شما باید با مسائلی در گذشته که باعث ایجاد تعارض بین شما شده، مقابله کنید و روشهای جدید تعامل را یاد بگیرید.

نقش و مسئولیت های خودتان را بپذیرید

هنگامی که طلاق اتفاق می افتد، هیچ کس بی تقصیر نیست. حتی اگر خیانت دلیل اصلی طلاق باشد، حتماً دلایل وقوع خیانت وجود داشته است و باید به آنها توجه ویژه شود. پس لطفاً نقش و مسئولیت خود را در آنچه در ازدواج اول شما رخ داده است قبول کنید.

اگر به این موضوع مهم توجه نکنید، متاسفانه در ازدواج مجدد هم باید با همان مشکلات و مسائل دست و پنجه نرم کنید و به احتمال زیاد دوباره شکست می خورید. 

پس توجه کنید شما باید مسائل را کاملاً صادقانه بین خودتان حل کنید. نباید هر گونه بازی، ذهن خوانی و انتظارات ناگفته وجود نداشته باشد. امیدها، رویاها و انتظارات خود را با یکدیگر در میان بگذارید.

ازدواج مجدد فقط به خاطر بچه ها، یک ایده بد و خطرناک است.

فرزندان خود را در نظر بگیرید

ازدواج مجدد فقط به خاطر بچه ها، یک ایده بد و خطرناک است. شما باید به این دلیل که عاشق یکدیگر هستید و دوست دارید دوباره با هم باشید، دوباره به سمت یکدیگر برگردید. 

اگر فرزند دارید، حتماً به آنها بگویید که مدتی فقط می خواهید دوباره همدیگر را ملاقات می کنید و حواستان باشد امید واهی به انها ندهید. چون این امیدها می تواند شما را مجبور به ازدواج مجدد کند، حتی اگر واقعاً می بینید اتفاقات و تغییرات مطابق میل شما پیش نمی رود!

در این رابطه حتماً این مقاله را بخوانید: اثرات روانشناختی طلاق بر کودکان

واقع بین باشید

درک این موضوع که ازدواج اول و اتفاقتی که در آن افتاده متعلق به گذشته است، بسیار مهم است. هرچند ممکن است که رسیدن به نگاه و فراموش کردن کامل گذشته سخت باشد. لطفاً اجازه ندهید آن نگرش و حالاتِ مخرب، به ازدواج جدید شما آسیب برساند. از اشتباهاتی که در ازدواج قبلی انجام داده اید ، خودداری کنید. درعوض، با یکدیگر بر روی آینده متمرکز شوید. 

همچنین ، مطمئن شوید که انتظارات معقولی دارید. در اصل، شما با همان شخص ازدواج خواهید کرد. برخی از عادت های قدیمی و آزار دهنده هنوز هم وجود خواهد داشت و اگر متوجه شدید که مجدداً زندگی مشترک درست پیش نمی رود، به احساسات خود توجه کنید و به این رابطه پایان دهید.


سخن پایانی

هر کاری انجام می دهید، بای ازدواج با همسر سابق خود عجله نکنید. ایجاد اعتماد و ترمیمِ یک ارتباط زخم خورده، نیاز به یک تعهد جدی از سوی هر دوی شما دارد. قبل از ازدواج مجدد، زمان بیشتری را برای درک کامل پویایی و بهبود رابطه خود قرار دهید.