در حالی که مشاوره آنلاین چالش هایی دارد، بسیاری از بیمارانی که از روش های رواندرمانی آنلاین استفاده کرده اند، پشتیبانی بسیاری را دریافت کرده است. در بررسی مطالعات منتشر شده در مجله جهانی ژورنال روانپزشکی، بیمارانی که از طریق کنفرانس ویدئویی از مشاوره روانشناسی آنلاین استفاده می کنند، "سطح بالایی از رضایت" را گزارش کردند.

در یک مطالعه ، محققان دریافتند که CBT آنلاین همراه با مراقبتهای بالینی در درمان افسردگی، اضطراب و پریشانی عاطفی مرتبط با بیماری مؤثر است. حتی در بعضی موارد، نتایج حاکی از آن است که برخی از بیماران در مقایسه با افرادی که دارای CBT سنتی بودند، نتایج بهتری با درمان آنلاین داشتند.

در ادامه چند مورد از مهمترین مزایای مشاوره آنلاین را برایتان بازگو می کنیم:

1. با مشاوره آنلاین زمان خود را مدیریت کنید:
با مشاوره آنلاین دیگر از شر مشکلاتی مانند ترافیک، حضور در حمل و نقل عمومی شلوغ، پیدا کردن جای پارک و ... رها می شوید. کافی است در زمان از پیش تعیین شده در خانه یا محل کار پشت سیستم یا تلفنتان باشید.
امروزه در جهان، مشاوره روانشناسی آنلاین گزینه ی مناسب و پر طرفداری برای زنان خانه دار است.

2. مشاوره آنلاین ارزانتر است:
بر طبق پروتکل های انجمن روانشناختی آمریکا خدمات مشاوره و رواندرمانی آنلانی و تلفنی نسبت به مشاوره حضوری هزنه ی کمتری دارد. به اینها اضافه کنید که شما هزینه ی حمل و نقل را هم نمی پردازید.
البته لازم به یادآوری است که مشاوره آنلاین از لحاظ بیمه ای شرایط خاصی دارد که باید قبل از انتخاب و شروع این روش درمانی، در مورد آن مطالعه کنید و مطمئن شوید.

3. مشاوره آنلاین گزینه خوبی برای مناطق دورافتاده:
مشاوره آنلاین برای کسانی که از مراکز مشاوره ای و روانشناسی کیلومترها فاصله دارند، یا فارسی زبانانی که در خارج کشور ساکن هستند و به روانشناس یا مشاور ایرانی دسترسی ندارند، یا افرادی که به دلیل بیماری یا مشکلات ملی (مثل قرنطینه و بیماری کرونا) نمی توانند از خانه بیرون بیایند، می تواند اولین و بهترین گزینه ی در دسترس باشد.

4. مشاوره روانشناسی آنلاین مناسب برای کسانی که محدودیت های جسمی دارند:
افرادی که به دلایل مختلف از قبیل بیماری جسمی یا روانی قادر به ترک خانه خود نیستند، ممکن است روش رواندرمانی آنلاین جایگزین مفیدی برای کمک روانشناختی به آنها باشد.

5. مشاوره آنلاین، یک انتخاب خوب برای نوجوانان:
بسیاری از نوجوانان، به دلیل شرایط خاص سنی، از هرگونه ارتباط مستقیم و رودررو گریزان هستند. یک جلسه مشاوره آنلاین با یک مشاوره و رواندرمانگر آنلاین صاحب صلاحیت، می تواند برای این نوجوانان، شروع یک ارتباط صمیمی، عمیق و موثر باشد.

تیم تخصصی کلینیک ایران سعی می کند بر اساس آخرین پروتکل های انجمن روانشناختی آمریکا (APA) خدمات غیرحضوری در زمینه های:
مشاوره آنلاین، مشاوره تلفنی، مشاوره خانواده آنلاین، مشاوره ازدواج آنلاین، مشاوره خانواده تلفنی، مشاوره ازدواج تلفنی، مشاوره طلاق آنلاین، روانشناسی بالینی آنلاین، روانشناسی کودک آنلاین، مشاور کودک آنلاین، مشاوره کودک و نوجوان تلفنی، مشاوره سالمندان و ... به شما ارائه دهد.

برای شروع یک ارتباط غیرحضوری حرفه ای و مقرون به صرفه آماده اید؟

آنچه شما باید در مورد مشاوره آنلاین با دقت بررسی کنید:


علی رغم مزایایی که گفتیم، روانشناسان هشدار می دهند که مشاوره آنلاین ممکن است بهترین گزینه برای همه یا هر موقعیتی که نیاز به درمان حرفه ای­ دارد، نباشد. 

در اینجا چند نکته وجود دارد که باید قبل از شروع مشاوره روانشناسی آنلاین در نظر بگیرید یا بپرسید:

1. آیا مشاوره آنلاین، برای کمک به من گزینه ی مناسبی است؟
خوب است بدانید مشاوره آنلاین به درد این افراد نمی خورد:

 • افرادی که افکار یا اقدام به خود آسیبی یا خودکشی دارند.
 • افرادی که نیاز به خدمات اورژانس روانشناسی و روانپزشکی دارند.
 • افرادی که نیاز به خدمات روانکاوی دارند.
 • افرادی که دارای اختلالات حاد روانشناختی و روانپریشی (اختلالات سایکوتیک با نشانگان توهم و هزیان و ...) هستند.
 • کودکان با اختلال طیف اوتیسم


2. آیا مرکز درمانی دارای مجوز است؟
هر کسی می تواند ادعا کند که یک درمانگر است و خدماتی را در حوزه روانشناسی ارائه می دهد. قبل از هر چیز به این توجه کنید که آن مرکز یا ارگانی که مشغول ارائه ی خدمات مشاوره و رواندرمانی آنلاین است، مجوزهای قانونی و حرفه ای را دارد یا خیر.

در این قسمت مجوزهای قانونی و حرفه ای کلینیک ما را ببینید.


3. آیا درمانگری که با او شروع می کنم، صلاحیت لازم را دارد؟

جالب است بدانید دستورالعمل هایی از سوی برخی نهادهای بین المللی تعیین شده است که حداقل اقدامات و معیارهای تخصصی و اخلاقی مورد نیاز برای مشاوره آنلاین را نشان می دهد:

 • درمانگران فقط باید در محدوده تخصص خود عمل کنند. به عبارت دیگر، درمانگران آنلاین فقط باید خدماتی را ارائه دهند که در آن آموزش دیده اند.
 • درمانگران آنلاین باید قوانین و دستورالعمل های تعیین شده توسط موقعیت جغرافیایی خود را رعایت کنند. به عنوان مثال، در کشورمان، فقط افرادی که آموزش خاص دریافت کرده اند و مراحل صدور مجوز لازم را پشت سر گذاشته اند، مجاز هستند خود را روانشناس بنامند و کار رواندرمانی انجام دهند.
 • درمانگران باید در روشهای درمانی آنلاین، دانش، آموزش و مهارت های لازم را بدست آورند.
  این شامل آموزش رسمی (دوره های دانشگاهی یا دانشگاهی)، آموزش های غیررسمی (کارگاه ها و همایش ها) و نظارت بالینی (بصورت حضوری یا آنلاین) می باشد.
 • درمانگران آنلاین باید درک کاملی از فناوری داشته باشند. این شامل چگونگی استفاده از ابزارهای مورد نیاز برای ارائه روان درمانی به صورت آنلاین و چگونگی اطمینان از خصوصی و ایمن بودن اطلاعات مشتری است.

در این قسمت با روانشناسان و متخصصین ما آشنا شوید.


4. آیا سایت یا اپلیکشین مشاوره آنلاین ایمن است؟
آیا اطلاعاتی که من ارائه می دهم محرمانه باقی خواهد ماند؟ روانشناسان اطمینان می دهند که مراجعین از فضای امن و شخصی برای به اشتراک گذاشتن مباحث، افکار و احساسات عمیقاً شخصی و بعضاً دشوار برخوردار هستند. سایت یا برنامه ای که شما با درمانگر ارتباط برقرار می کنید باید دارای ضریب امنیت و اطمینان بالا باشد.


احساس بهتر با یک تماس آغاز می شود...